Co warto wiedzieć o automatycznych ekspresach do kawy?

Co warto wiedzieć o automatycznych ekspresach do kawy?

Wyobraźcie sobie, że wystarczy jeden przycisk, by przygotować aromatyczną kawę. To w ogóle możliwe? Owszem. By właśnie  w taki sposób przygotowywać pyszną kawę w domu, nie obędzie się bez automatycznego ekspresu do kawy. Urządzenia takie, czyli automatyczne ekspresy do kawy, wykorzystują technologię espresso i zintegrowane młynki do kawy. Takie rozwiązania sprawiają, że ziarna  są mielone osobno i bezpośrednio dostarczane do każdej filiżanki. I tu wystarczy jedno naciśniecie przycisku, by móc delektować się różnymi napojami kawowymi. Jak widać – nie wymaga to od nas żadnego wysiłku!

Automatyczny ekspres do kawy, czyli wiele możliwości w jednym miejscu

Nie da się ukryć, że aktualnie na ryku znajdziemy wiele dostępnych automatycznych ekspresów do kawy, które cieszą się ogromną popularnością wśród prawdziwych miłośników kawy. Jednak zanim wybierzemy automatyczny ekspres do kawy, należy wiedzieć, że niektóre z nich przygotowują tylko i wyłącznie czarne kawy, oczywiście z espresso na czele, ale i również ristretto, espresso lungo czy americano. Istnieją także inne ekspresy, które nie ograniczają się wyłącznie do kawy czarnych i  z powodzeniem mogą przygotować także napije z domieszką mleka, czy mleczne. Ekspresy, które posiadają zintegrowany system mleczny, mogą zachwycać i rozpieszczać nas napojami, które tak wielu z nas uwielbia. Bardziej rozbudowane ekspresy automatyczne oferują przygotowanie latte macchiato czy cappuccino. Jednak mamy nie tylko to dwie możliwości. Wydawać by się mogło, ze to już wszystko, ale ku naszemu zaskoczeniu niekoniecznie. Oprócz tych dwóch propozycji mamy jeszcze trzecią – w pełni zautomatyzowane ekspresy do kawy. Takie rozwiązania oferują jeszcze szerszy wachlarz rozmaitych napojów i przepisów, a niektóre z nich mogą zaskoczyć nas nawet dwudziestoma różnymi napojami kawowymi. Brzmi nieźle, prawda? To jeszcze dopowiemy, że w pełni automatyczne ekspresy do kawy pozwalają na całkowite dostosowanie receptur do naszych własnych upodobań,  nawet zapisywanie ich. Jednak warto wiedzieć, że ostatecznie wszystko zależy od systemu mlecznego i jego rodzaju.

Różne rozwiązania systemów mlecznych w automatycznych ekspresach do kawy

Należy pamiętać o tym, że jeżeli już podjęliśmy decyzję o tym, iż zamierzamy zaopatrzyć się w automatyczny ekspres do kawy i cieszyć się niepowtarzalnymi napojami kawowymi w naszym domostwie czy biurze, powinniśmy mieć świadomość różnych rozwiązań, jakie są nam oferowane. W automatycznych systemach kawowych możemy znaleźć kilka rodzajów systemów mlecznych, począwszy od dysz parowych po zintegrowane pojemniki na mleko. Jednak y wiedzieć, czego możemy się spodziewać, należałoby posiadać specjalistyczną wiedzę z tego zakresu, co bywa niekiedy trudne. By temu zapobiec i zaoszczędzić Wasz czas, przygotowaliśmy najważniejsze informacje, które mogą pomóc zrozumieć różne systemy mleczne oraz ich działanie.

Zacznijmy od spieniaczy do mleka. Spieniacze do mleka to nic innego jak dysze parowe, które niewątpliwie uważane są za klasyczne rozwiązania, jeżeli chodzi o sposób spieniania mleka, dlatego też tak często używane są w kawiarniach. Ponadto posiadają one dość prostą zasadę działania, a mianowicie – dyszę zanurzamy w mleku i uruchamiamy ją. Za pomocą powietrza oraz gorącej pary, mleko jest podgrzewane, a delikatne ruchy filiżanki pomagają je spienić i tym samym stworzyć aksamitną i przepyszną piankę, za którą przepadają miliony kawoszy na całym świecie. Jednak by prawidłowo korzystać ze spieniacza parowego, praktyka może kazać się niezbędna. Cały proces jest dość prosty, dlatego nie warto się zrażać  -bardzo szybko można opanować przygotowywanie kawy z tą popularną pianką.

Automatyczny system mleczny, o którym mówimy, odpowiada za samodzielne spienianie mleka i wykonywanie pianki mlecznej. Takie rozwiązanie gwarantuje wykonanie pysznej kawy z pianką za pomocą jednego przycisku. Wystarczy wcisnąć jeden z nich, bo mleko zostało automatycznie spienione i wlane od razu do filiżanki. Jednak warto wspomnieć, że automatyczne ekspresy do kawy z takimi systemami mlecznymi dzielą się dodatkowo na dwa rodzaje, a zatem mogą być one wyposażone w rurkę lub zintegrowany pojemnik na mleko. Na czym polega ich różnica? Wyjaśniamy. Rurka automatycznego systemu mlecznego może zostać podłączona do specjalnego pojemnika, zanurzona w jakimś dzbanku lub nawet umiejscowiona bezpośrednio w kartonie z mlekiem. Takie opcje świadczą o uniwersalności takich systemów mlecznych. Drugi koniec rurki zaś można z powodzeniem podłączyć do wlewki, co sprawi, że spienione mleko spłynie do filiżanki. Ważne jest również to, że nowoczesne modele ekspresów posiadają zintegrowane programy płukania oraz czyszczenia systemu mlecznego. Nie musimy więc zmagać się z ręcznym myciem – wystarczy nacisnąć przycisk i proces czyszczenia nastąpi samoistnie, automatycznie. Warto również wspomnieć, że systemy spieniania mleka, które są posiadają zintegrowane pojemniki, znajdziemy najczęściej w automatycznych ekspresach do kawy włoskich producentów. Działają one w ten sposób, że nasze zadanie ogranicza się jedynie do napełnienia pojemników z mlekiem i wybrania napoju kawowego, który ma zostać przygotowany. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że tak pojemnik można w łatwy sposób odpiąć po zakończeniu przygotowywania napoju oraz z powodzeniem przechowywać go w lodówce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *